Leczenie kanałowe (endodoncja)
Jako, że bardzo często leczenie kanałowe jest jedynym i ostatecznym sposobem na uratowanie zęba w naszym gabinecie FreshDent wykonujemy je przy wykorzystaniu mikroskopu, co daje największą szanse na powodzenie zabiegu. W trakcie leczenia endodontycznego, jak w przypadku zabiegów chirurgicznych, szczególną uwagę zwracamy na zachowanie najwyższych norm higienicznych. Dbając o to, aby nasi pacjenci jak najdłużej mieli własne uzębienie (co jest bardzo ważne dla ogólnego zdrowia pacjenta), przez wiele lat podejmujemy się nawet najtrudniejszych wyzwań, aby uratować i w pełni wyleczyć zęby naszych pacjentów, które w innych placówkach mogłyby zostać skazane na usunięcie.
Leczenie kanałowe (czyli endodontyczne), polega na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki zwanej miazgą (nerwu, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej), bądź starych materiałów znajdujących się w komorze zęba i gęstym systemie kanałów, na następnie na wypełnieniu kanałów w sposób idealnie szczelny na stałe przy wykorzystaniu specjalnie przeznaczonymi w tym celu materiałami.
W naszym gabinecie większość zabiegów leczenia kanałowego wykonujemy z wykorzystaniem mikroskopu, co pozwala na uratowanie i utrzymanie zęba w jamie ustnej pacjenta przez długie lata.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadzamy przy użyciu najwyższej klasy sprzętu, co pozwala na zlokalizowanie nawet najwęższych kanałów, opracowanie kanału zobliterowanego i naprawie perforacji. Materiały, które wykorzystujemy przy leczeniu kanałowym pod mikroskopem do wypełnienia kanałów to systemy najwyższej jakości dostarczane jedynie od sprawdzonych producentów z którymi współpracujemy od wielu lat.
Zabiegi leczenia kanałowego, które przeprowadzamy w naszym gabinecie również pozwalają zaprzeczyć poglądom, że leczenie kanałowe jest bolesne. Stosowane przez nas rozwiązania i nowoczesny sprzęt do znieczulenia naszych pacjentów powoduje, że nawet tak złożony zabieg jak leczenie kanałowe wykonujemy bez bólu.
CO TO JEST LECZENIE KANAŁOWE?
Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, polega na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki zwanej miazgą (nerwu, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej), bądź materiałów, znajdujących się w komorze zęba i systemie kanałów. Następnie bardzo dokładne opracowanie tych obszarów oraz szczelne wypełnienie kanałów na stałe, specjalnie do tego przeznaczonymi materiałami.
KIEDY JEST KONIECZNE PRZEPROWADZENIE LECZENIA KANAŁOWEGO?
Najczęstszymi przyczynami konieczności wykonania pierwotnego leczenia kanałowego są nieodwracalne stany zapalne, bądź zgorzel (rozkład gnilny) miazgi zęba. Powtórne leczenie endodontyczne jest konieczne w przypadku zęba, który został nieprawidłowo przeleczony kanałowo w przeszłości.
Leczenie kanałowe zęba w większości przypadków jest powikłaniem (czy też kolejnym etapem) nieleczonej próchnicy. Ponadto wskazaniami do jego przeprowadzenia są obnażenia miazgi podczas usuwania mas próchnicowych, usuwanie bardzo dużych wypełnień, co może również prowadzić do kontaktu z miazgą, przygotowanie do leczenia protetycznego, niekiedy pęknięcia, złamania i urazy zębów.
CZY LECZENIE KANAŁOWE BOLI?
Nie. W znacznej większości przypadków, leczenie endodontyczne przeprowadza się w znieczuleniu, co całkowicie eliminuje ból i dyskomfort u naszych pacjentów.
SPRZĘT I POWIĘKSZENIE
Sukces w leczeniu kanałowym zapewnia nie tylko umiejętność i doświadczenie stomatologa, ale również odpowiedni sprzęt. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się pracę w powiększeniu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem zapewnia pod mikroskopem zapewnia znakomitą widoczność pola zabiegowego. Anatomia kanałów korzeniowych, głównie zębów grupy bocznej, często jest tak skomplikowana, że są one zakrzywione lub mają niewielkie odnogi boczne. Bez wykorzystania mikroskopu nie ma szans, aby je dostrzec, a pozostawione bez oczyszczenia spowodują nawrót choroby i bólu.