Invisalign – Niewidoczna ortodoncja
Invisalign – nowoczesna metoda poprawy uśmiechu!
System Invisalign to rewolucyjna metoda korekcji zgryzu, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Wykorzystane w niej rozwiązania (przeźroczyste nakładki) dają liczne korzyści oraz znacznie wyższy komfort w porównaniu do klasycznej ortodoncji.
Jedną z głównych zalet jest niewidoczność samego aparatu i możliwość łatwego i szybkiego zdejmowania i zakładania w dogodnych chwilach. Wykorzystując przezroczyste nakładki, system Invisalign umożliwia dyskretną korekcję zębów, bez konieczności noszenia tradycyjnych aparatów ortodontycznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na komfortowym leczeniu w sposób niewidoczny dla otoczenia.
Dzięki temu, iż leczenie z wykorzystaniem Invisalign pozwala na swobodne zdejmowanie nakładek podczas jedzenia, to wyeliminowany jest też czynnik konieczności przestrzegania specjalistycznych diet, czy też utrudnionego czyszczenia przestrzeni między zębami a aparatem. Codzienna higiena jamy ustnej staje się prostsza i bardziej efektywna oraz nie odczuwamy dyskomfortu kojarzonego z klasycznymi aparatami na zęby.
Jakie są wskazania do stosowania Invisalign?
Rozwiązanie jest dedykowane dla osób ceniących sobie dyskretne leczenie, u których wada zgryzu jest na tyle mała, iż możliwe będzie skuteczne leczenie clear alignerami (przeźroczystymi nakładkami).
Często wybierają takie rozwiązanie osoby obarczone wieloma obowiązkami społecznymi czy zawodowymi, w których aparat stały ograniczyłby im swobodę lub obniżał poziom komfortu i dobrego samopoczucia; a co z tym związane, pewności siebie.
System Invisalign jest też często wybierany przez młodzież, u której występuje mała wada, prosta do szybkiego skorygowania w ten sposób.
Kiedy nie można zastosować leczenia nakładkowego?
Przed podjęciem leczenia konieczna jest wnikliwa diagnostyka oraz pełna analiza zgryzu Pacjenta, tak aby upewnić się, że wada ortodontyczna jest możliwa do skorygowania przy zastosowaniu Invisalign. Planowanie procesu leczenia jest złożone o tyle, że wymaga od początku przewidzenia zachowania się wszystkich zębów oraz upewnienia się, że ich nowe pozycje będą zgodne z zasadami prawidłowej okluzji (m.in. prawidłowego rozłożenia sił nacisku w jamie ustnej).
Dopiero takie podejście umożliwia podjęcie świadomej decyzji o rozpoczęciu leczenia tą metodą. Aby leczenie nakładkowe było skuteczne, musi być prowadzone pod stałą kontrolą Lekarza ortodonty.
W przypadku gdy wada jest na tyle duża (lub skomplikowana), że nie możemy zarekomendować leczenia Invisalign, to przedstawiamy szereg innych rozwiązań ortodontycznych, które również mogą cechować się wysokim poziomem estetyki (łącznie z niewidocznymi zamkami i elementami łączącymi).
Etapy leczenie z wykorzystaniem nakładek Invisalign
Na pełen proces leczenia systemem Invisalign składa się kilka kluczowych etapów. Na początku (kwalifikacja do leczenia) ortodonta wykonuje szczegółowe skany zębów górnych i dolnych oraz relacji zgryzu i planuje ruchy zębów przy użyciu zaawansowanego oprogramowania komputerowego.
Następnie zostają z wysoką precyzją wykonane indywidualne nakładki, których zadaniem jest przemieszczenie (lub oraz rotacja) zębów zgodnie z etapami leczenia. Pacjent otrzymuje zestaw przezroczystych nakładek, które w trakcie noszenia doprowadzają do delikatnego i stopniowego przemieszczania zębów zgodnie z zaplanowanym schematem.
Aby mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z planem leczenia, konieczne są regularne wizyty kontrolne, które pozwalają monitorować postępy leczenia i dostosować plan w razie konieczności. Cały proces jest nie tylko skuteczny, ale również komfortowy dla Pacjenta, eliminując dyskomfort kojarzony z klasyczną ortodoncją.
Trwałość efektów leczenia
Invisalign stosowane jest na całym świecie od wielu lat, przez co dysponujemy już ogromną bazą danych o efektach leczenie i ich skuteczności w czasie. Badania oraz konkretne przypadki pokazują, że rezultaty leczenia są trwałe, a przy zachowaniu wszystkich wytycznych lekarza, niczym nie odbiegają od efektów klasycznej ortodoncji.
Tak jak i po zdjęciu aparatu stałego, tak przy przeźroczystych nakładkach konieczne jest noszenie tzw. retainera (nakładki utrzymującej prawidłowe położenie zębów po leczeniu) przez czas wskazany przez lekarza prowadzącego. Korzystanie z retainera już nie wymaga od Pacjenta tak częstego noszenia aparatu, jak samych nakładek, jednak jego dłuższe stosowanie pozwala na uzyskanie lepszych efektów, które będą trwałe.
Koszty leczenia systeme Invisalign
Na całkowity koszt leczenia składa się kilka elementów: diagnostyka, planowanie leczenia, wykoannie nakładek, wizyty kontrolne, ewentualne korekty alignerów, czy też wykonanie retainera. Wszystko zależne jest od poziomu skomplikowania danego przypadku i indywidaulnego planu leczenie. Dlatego zapraszamy na konsultacje ortodontycne, w trakcie których ortodonta będzie miał możliwość zapoznania się z Państwa przypadkiem, co umożliwi podanie całkowitego kosztu leczenia.