LAKIEROWANIE
Lakierowanie to jedna z metod fluoryzacji kontaktowej, czyli jednego z działań mającego na celu zapobiegnie próchnicy i ochronę zębów w miejscach, które bardzo trudno wyczyścić. W naszym gabinecie lakierowanie odbywa się na zasadzie wcierania w zęby lakierów fluorkowych zawierających duże stężenie fluoru (od 0,1 do 6%).
Fluor zawarty w tych preparatach przenika do szkliwa zębów, oddziałując na obecne w nim związki wapnia. Dzięki temu zęby stają się odporniejsze na bakterie powodujące rozwój próchnicy. Lakierowanie zwiększa odporność zębów na próchnicę (i jej rozwój) nawet do 90%.
Zęby lakieruje nasz wykwalifikowany personel – higienistki stomatologiczne. Higienizacja przebiega kompleksowo. Przed zabiegiem lakierowania oczyszcza się zęby specjalną mechaniczną szczoteczką, a później płucze je i osusza, tak aby odizolować zęby od śliny. Na końcowym etapie pędzelkiem nakłada się lakier na przygotowane zęby. Lakier twardnieje, tworząc przezroczystą błonę ochronną.
Należy pamiętać, że po zabiegu lakierowania, nie można nic jeść ani pić przez około 2 godziny, choć obecne lakiery wykorzystujące nowoczesną technologię znacznie skracają ten czas. W tym dniu jednak nie można też szczotkować zębów.
Lakierowanie wskazane jest w:
- zapobieganiu próchnicy u dzieci i dorosłych,
- remineralizacji ognisk próchnicy początkowej i przebarwień,
- zapobieganiu próchnicy wtórnej wokół wypełnień, wkładów koronowych i uzupełnień protetycznych,
- znoszeniu nadwrażliwości szyjek zębowych,
- zapobieganiu próchnicy w trakcie leczenia ortodontycznego,
- przyjmowaniu leków powodujących suchość w jamie ustnej,
- po radioterapii głowy lub szyi.
Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące. Jednak zawsze należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje osoba wykonująca zabieg.
Zabieg lakierowania jest całkowicie bezbolesny, nie trwa długo, więc w przypadku dzieci ma to duże znaczenie, przez co można to wykorzystać do prawidłowej adaptacji dziecka do wizyt w gabinecie stomatologicznym.