APARAT NA ZĘBY
Ortodoncja (kojarzona głównie z aparatami na zęby), to dziedzina zaliczana przez niektórych do medycyny estetycznej. „Piękny uśmiech” to nie tylko aspekt kosmetyczny. Prawidłowy zgryz (a w raz z nim prawidłowe funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych), stan przyzębia, łatwiejszy dostęp do powierzchni zębów w trakcie ich oczyszczania, jak i również przygotowanie do odbudowy protetyczno-chirurgicznej mają swoje przełożenie na nasze zdrowie.
Wszystkie wyżej wymienione czynniki można osiągnąć za pomocą aparatów stałych. Długotrwałe działanie sił stałych generowane jest z wszystkich składowych aparatu, w tym pierścieni, zamków, łuków i innych dodatkowych elementów, które są „umocowane” na zębach.
CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODJĘCIEM LECZENIA
Progres leczenia ortodontycznego jest uzależniony od obu stron. Diagnostyka, plan leczenia oraz wybór aparatu to nie jedyne wyznaczniki, potrzebna jest również współpraca ze strony pacjenta. Mowa tu o regularnym stawianiu się na wizytach kontrolnych i utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej. Brak ciągłości leczenia spowalnia jego postęp jak również w wielu przypadkach powoduje skutki uboczne, które znacznie mogą wydłużyć osiągnięcie zamierzonego efektu końcowego. Nieodpowiednia higiena, bądź jej brak spowoduje próchnicę i stany zapalne przyzębia, a w krańcowych przypadkach patologiczne rozchwianie zębów. W jednym i drugim przypadku leczenie może być przerwane.
Ostatni czynnik wpływający na efekt końcowy to zaplanowanie tzw. retencji. Po zdjęciu aparatu stałego w celu zapobiegnięciu nawrotu wady istotne jest utrzymanie „nowej” pozycji zębów. Odbywa się to za pomocą płytek i nakładek retencyjnych oraz reteinerów stałych, zakładanych od wewnętrznej strony zębów.
RODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH
- aparaty ruchome
- aparaty stałe:
- aparaty klasyczne z zamkami metalowymi, kosmetycznymi (kryształowe i porcelanowe)
- aparaty samoligaturujące
- aparaty lingwalne, zakładane od strony językowej